Leczenie fizjoterapeutyczne jest formą postępowania zachowawczego zaburzeń statyki oraz wynikających z tego zaburzeń funkcji narządów miednicy mniejszej.
Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się leczeniem oraz poprawia efekty leczenia zabiegowego:
• WNM -wysiłkowego nietrzymania moczu,
• OAB czyli pęcherza nadreaktywnego (parcia naglące),
• obniżenia narządów miednicy mniejszej, nietrzymania stolca i gazów,
• zespołów bólowych w obrębie miednicy.
Fizjoterapia mięśni dna miednicy jest działaniem prowadzącym do poprawy sprawności mięśni miednicy małej. W ćwiczeniach bardzo istotne jest poznanie roli tych mięśni w świadomej kontroli wywoływania skurczu z wyeliminowaniem działania tłoczni brzusznej.
Ćwiczenia fizjoterapeutyczne dają efekty w nietrzymaniu moczu stopnia I lub I/II, jako przygotowanie do zabiegów operacyjnych oraz wzmocnienie i utrzymanie efektów zabiegu operacyjnego. Są też ważnym elementem profilaktyki zaburzeń statyki narządu rodnego i nietrzymania moczu.
Ten rodzaj ćwiczeń zalecany jest w przypadkach: nietrzymania moczu, obniżenia narządu rodnego I i II stopnia także obniżeniu poporodowym, w zespołach bólowych miednicy, przed i po zabiegach operacyjnych. Niesłychanie ważną rolą ćwiczeń jest nabycie świadomości czucia swojego ciała.
Elektrostymulacja zalecana jest pacjentom, u których reakcje mięśni są opóźnione, a skurcz słabo wyczuwalny. Elektrostymulacja poprawia ukrwienie, a odpowiedni bodziec elektryczny wymusza siłę skurczu potrzebną do uruchomienia procesu odbudowy mięśnia.
Elektrostymulację stosuje się dla poprawienia funkcji kontroli mikcji, w zwiotczeniu poporodowym mięśni dna miednicy, w zespołach bólowych miednicy, przed i po zabiegach operacyjnych a także w uszkodzeniach nerwu sromowego.
Biofeedback czyli biologiczne sprzężenie zwrotne – jest to nauka świadomego kurczenia i świadomej relaksacji mięśni dna miednicy w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu i czynnościowych zaburzeń mikcji.
Fizjoterapia pooperacyjna ma na celu poprawę i utrwalenie efektów zabiegu uroginekologicznego oraz szybki powrót do pełnej sprawności życiowej.
Fizjoterapia w ciąży i po porodzie koncentruje się na wyrównywaniu wszelkich deficytów i uszkodzeń funkcjonalnych dróg rodnych powstających w czasie trwania ciąży oraz porodu.
Efektami terapii są między innymi:
•zmniejszenie dolegliwości układu ruchu (ból kręgosłupa, stawów, obrzęki kończyn dolnych),
•skrócenie czasu regeneracji po porodzie zarówno siłami natury jak i po cesarskim cięciu (zmniejszenie ryzyka pojawienia się zrostów pooperacyjnych, mobilizacje blizn),
•zmniejszenie rozstępu mięśni prostych brzucha,
•minimalizacja ryzyka wystąpienia dysfunkcji układu moczowo – płciowego (nietrzymanie moczu, stolca i gazów, obniżenie narządu rodnego).